انواع گندم و ارزش غذایی آنها

انواع گندم و ارزش غذایی آنها
شناخت انواع گندم و ارزش غذایی آنها

در این مقاله سعی داریم انواع مختلف گندم را معرفی کنیم و با کیفیت ترین انواع گندم را بررسی کنیم

گندم چیست؟

نوعی گیاه است که به اشکال مختلف در سراسر جهان تولید می شود. گونه غالب گندم نان است که گاهی به عنوان گندم معمولی شناخته می شود. گندم دوروم، طلسم، سنجد، انگورن و گندم خراسان همگی از گونه های نزدیک به هم هستند.

در غذاهای پخته شده مانند نان، آرد سفید و گندم کامل از مواد ضروری هستند. پاستا، رشته فرنگی، بلغور، بلغور و  همگی از وعده های غذایی بر پایه گندم هستند.

اطلاعات تغذیه ای گندم

گندم عمدتاً از کربوهیدرات ها تشکیل شده است، اگرچه حاوی مقدار متوسطی پروتئین نیز می باشد.  در تمام انواع گندم این اجزا وجود خواهند داشت.در ادامه اطلاعات تغذیه ای برای 100 گرم آرد گندم کامل در زیر فهرست شده است.

 • کالری: 340
 • آب: 11%
 • پروتئین: 13.2 گرم
 • کربوهیدرات: 72 گرم
 • شکر: 0.4 گرم
 • فیبر: 10.7 گرم
 • چربی: 2.5 گرم

کربوهیدرات ها

گندم، مانند همه غلات، بیشتر از کربوهیدرات ها تشکیل شده است.نشاسته رایج ترین کربوهیدرات است که بیش از 90 درصد از کل محتوای کربوهیدرات گندم را تشکیل می دهد. قابلیت هضم نشاسته بر میزان قند خون تأثیر می گذارد. قابلیت هضم بالا می تواند منجر به افزایش ناسالم قند خون بعد از غذا شود که می تواند برای سلامتی فرد به خصوص برای دیابتی ها مضر باشد. هم گندم سفید و هم گندم کامل، مانند برنج سفید و سیب زمینی، دارای شاخص گلیسمی (GI) بالایی هستند که باعث می شود برای بیماران دیابتی نامناسب باشند.

فیبر

گندم کامل فیبر زیادی دارد، اما گندم فرآوری شده تقریباً هیچ فیبر ندارد. گندم سبوس دار دارای سطح فیبر 12-15 درصد وزن خشک است. الیاف در طول فرآیند آسیاب کردن حذف می شوند زیرا در سبوس متمرکز شده اند و آرد تصفیه شده عمدتاً فاقد آنها است. اکثر فیبر گندم نامحلول است، به این معنی که تقریباً بدون آسیب از دستگاه گوارش شما عبور می کند و حجم مدفوع شما را افزایش می دهد. برخی از فیبرها نیز غذای باکتری های روده شما را تامین می کنند.

پروتئین

پروتئین ۷ تا ۲۲ درصد وزن خشک گندم را تشکیل می دهد. گلوتن یک خانواده اصلی پروتئین است که تا 80٪ از کل ترکیب پروتئین را تشکیل می دهد. این عامل خاصیت ارتجاعی و چسبندگی خمیر گندم است که آن را در تهیه نان بسیار ارزشمند می کند. حساسیت به گلوتن می تواند عواقب منفی برای سلامتی برای کسانی که گلوتن گندم مصرف می کنند داشته باشد.

 

انواع گندم 

انواع مختلفی از گندم در جهان وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره میکنیم.

 • گندم دیابتی

این گندم  یکی از مرغوب ترین انواع گندم است. خواص درمانی زیادی دارد که می تواند به بیماری قلبی و دیابت کمک کند. این توانایی را دارد که سطح کلسترول و گلوکز خون را کاهش دهد و برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند یا به سادگی نگران سلامتی خود هستند ایده آل است.

 • گندم نان معمولی

این رایج ترین گونه گندم است که در سراسر جهان تولید می شود. پروتئین بالایی دارد و می توان از آن برای تهیه انواع نان استفاده کرد.

 • گندم دوروم

گندم دوروم که اغلب به عنوان گندم پاستا یا گندم ماکارونی شناخته می شود، و یکی از مرغوب ترین انواع گندم  است. این به این دلیل است که دانه‌های درشت گندم به صورت بلغور آسیاب می‌شود و سپس به شکل ماکارونی، رشته فرنگی، ماکارونی و سایر محصولات در می‌آید. دارای محتوای گلوتن بالا و مشخصات غذایی مشابه گندم نان معمولی است. با این حال، آرد گندم دوروم برای تولید نان مناسب نیست زیرا فاقد نشاسته کافی برای تخمیر و بالا آمدن است.

 •  گندم کامل 

از آنجایی که گندم کامل دارای سبوس، پوسته و آندوسپرم است، نسبت به آرد گندم ساده برتری دارد. بسیاری از انواع آرد گندم پوسته و سبوس آن را حذف می کنند و از بسیاری از مواد مغذی، فیبرهای غذایی، مواد معدنی و ویتامین ها محروم می شوند. گندم کامل که به صورت ارگانیک رشد می کند تا حد امکان به صورت طبیعی و بدون استفاده از آفت کش ها و کودهای خطرناک کشت می شود، بهترین گزینه است.

فواید  گندم کامل

 • سلامت روده

فیبر نامحلول در گندم سبوس دار به وفور یافت می شود که در سبوس آن غلیظ شده است. در مطالعات نشان داده شده است که اجزای سبوس گندم به عنوان پری بیوتیک عمل می‌کنند و برخی از باکتری‌های خوب معده را تغذیه می‌کنند. از سوی دیگر، اکثر سبوس‌ها تقریباً بدون تغییر در دستگاه گوارش شما حرکت می‌کنند و حجم مدفوع شما را افزایش می‌دهند. سبوس گندم همچنین ممکن است به تسریع عبور غذای هضم نشده از دستگاه گوارش شما کمک کند.

 • پیشگیری از سرطان روده بزرگ

شایع ترین نوع سرطان دستگاه گوارش سرطان روده بزرگ است. در مطالعات مشاهده‌ای، غلات کامل، از جمله گندم کامل، با خطر کمتر سرطان روده بزرگ مرتبط است. طبق یک مطالعه مشاهده‌ای، افرادی که از رژیم‌های غذایی کم فیبر استفاده می‌کنند می‌توانند با خوردن فیبر بیشتر، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 40 درصد کاهش دهند. آزمایش‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده این موضوع را تأیید می‌کنند، اما همه آنها تأثیر محافظتی قابل‌توجهی پیدا نکردند. به طور کلی، گندم کامل سرشار از فیبر است و حاوی انواع آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی گیاهی است که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک کند.

گندم نه تنها یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی روی کره زمین است، بلکه یکی از پرمخاطب ترین مواد غذایی است. از سوی دیگر، مصرف متعادل گندم کامل غنی از فیبر ممکن است برای کسانی که می توانند آن را معده کنند مفید باشد، زیرا ممکن است به هضم غذا کمک کند و از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند. اگر نان گندم، محصولات پخته شده و سایر محصولات گندم را در حد اعتدال مصرف کنید، بعید است که به سلامتی شما آسیب برساند. در نهایت امیدواریم انتخاب بهترین نوع گندم را برای شما آسانتر کرده باشیم.